Međimurje – miejsca, które warto odwiedzić

Wielokrotnie udowadnialiśmy, że mniej odwiedzana przez turystów, kontynentalna część Chorwacji warta jest Waszej uwagi. We wrześniu odwiedziliśmy region Međimurje, który jest najbardziej wysuniętą na północ częścią Chorwacji. Na poznanie najmniejszego chorwackiego regionu mieliśmy trzy dni, zatrzymując się w Hotelu Castellum. Trzy dni to dużo i mało, na pewno wystarczająco by poznać go na tyle dobrze, by chcieć tam jeszcze wrócić.

Sprawa powrotu wydaje się dosyć oczywista i nieskomplikowana – każdy, kto tak jak my wjeżdża do Chorwacji przez przejście graniczne w Goričanie, przejeżdża właśnie przez Żupanię medzimurską, natomiast sam Čakovec, największe miasto regionu znajduje się zaledwie 10km od autostrady.

Odwiedzając Međimurje nie zapomnijcie odwiedzić pobliskiego Varaždinu o którym niedawno pisaliśmy, a także region Zagorje.

Kilka słów o regionie

Region Međimurje tak jak już wspominaliśmy powyżej jest najbardziej wysuniętą na północ częścią Chorwacji, a także jest najmniejszym chorwackim regionem. Jest również najgęściej zaludnionym (nie licząc Zagrzebia) regionem. Znajduje się przy zbiegu granic z Węgrami i Słowenią.

Region Međimurje
Region Međimurje

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z ery Brązu. W I wieku, w czasach panowania na tych terenach Cesarstwa Rzymskiego, region nazywano Insula intra Dravam et Muram co oznacza wyspa pomiędzy (rzekami) Murą, a Drawą.

Region dzieli się na część górną i dolną. Górne Međimurje znajduje się w północnej części regionu. Górzyste tereny słyną ze znajdujących się tam licznych winnic. Dolne Međimurje, znajduje się na terenach równiny Panońskiej. Płaski teren sprzyja rolnictwu, które opiera się głównie o na uprawie zbóż, kukurydzy i ziemniaków, a także sadach jabłoniowych

REKLAMA

Co warto zobaczyć w Međimurju

Region Međimurja, choć niewielki, kryje w sobie kilka interesujących miejsc, które warto odwiedzić i poznać ich historię. Zanim jednak rozpoczniemy przygodę z Međimurjem, chcielibyśmy wspomnieć o naszym przewodniku. Nie mielibyśmy pojęcia o wielu miejscach gdyby nie Nikola Medved z miejscowej organizacji turystycznej, którego powinni poznać szczególnie Ci, którzy interesują się geocachingiem. Niesamowity człowiek.

HTZ
Ja, Nikola Medved (po środku), z prawej Ernest Zozuń – dziennikarz Polskiego Radia
HTZ Čakovec
Budynek Organizacji Turystycznej w Čakovcu

Čakovec


Stolicą administracyjną jest Čakovec – centrum administracyjne Međimurja. Miasto oddalone jest o około 90 kilometrów od Zagrzebia. W zapiskach z I wieku, Čakovec nazywany jest Aquama co oznacza mokre miasto, a to za sprawą otaczających go podmokłych terenów. W 1738 roku miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, niszczące większą jego część. Dzieła zniszczenia dokończył wielki pożar, który miał miejsce w 1741 roku. Stara część Čakovca, z kilkusetmetrowym deptakiem, obecnie pełni funkcję centrum życia towarzyskiego.

Čakovec
Čakovec
Čakovec
Čakovec
Čakovec
Čakovec
Miejsce zburzonej synagogi w Čakovcu
Čakovec
Park w Čakovcu

Zamek Zrinskich w Čakovcu

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym miejscem Čakovca jest Zamek Zrinskich – średniowieczna fortyfikacja, otoczona parkiem w którym, w latach świetności znajdowały się rzeźby słynnych przywódców wojskowych i monarchów. Na przestrzeni dziejów zamek był kilkukrotnie przebudowywany.

Pierwsza fortyfikacja została zbudowana w tym miejscu w XIII wieku przez hrabiego Dymitra Csáky, od którego pochodzi nazwa miasta Čakovec. W 1546 roku zamek trafił w ręce Nikoli Šubića Zrinskiego, bana Chorwacji jako rekompensata za zasługi w bitwach przeciwko Turkom. 30 kwietnia 1738 roku zamek został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi. Został natychmiast przebudowany i przeprojektowany w stylu barokowym, gdzie nadano mu dzisiejszy wygląd. Otaczająca zamek fosa została zasypana ziemią.

Na zamku znajduje się muzeum regionu Međimurje. W sezonie letnim, główny plac zamkowy wykorzystywany jest podczas licznych imprez i wydarzeń historycznych. Miejsce to było sceną spisku Zrinski-Frankopan, ważnego wydarzenia w historii Chorwacji.

REKLAMA

Zamek Zrinskich w Čakovcu
Zamek Zrinskich w Čakovcu
Zamek Zrinskich w Čakovcu
Zamek Zrinskich w Čakovcu

Restauracja Mala Hiža

Znajdująca się w miejscowości Mačkovec (4km od Čakovca), restauracja Mala Hiža (Mały Dom) słynie w całej okolicy z niesamowicie pysznej kuchni. Do tego stopnia, że często trzeba się rezerwować stolik z dużym wyprzedzeniem. Dlatego też, jeśli macie ochotę odwiedzić Malą Hižę, odwiedźcie ją jak najwcześniej, kuchnia startuje o 10:00.

Sam budynek restauracji ma również ciekawą historię. Powstał w 1887 roku w miejscowości Otok Svibovski nieopodal Zagrzebia. W 1997 roku został przeniesiony do Mačkovca i odrestaurowany. Trzeba przyznać, że właścicielom udało się wyposażenie wnętrza.

Co do jedzenia, pierwsza klasa. Zarówno przystawki, pierwsze jak i drugie danie. Na deser zamówiliśmy međimurski specjał – međimurska gibanica, składająca się z czterech warstw, które zawierają mak, słodki ser twarogowy, orzechy włoskie i kwaśne jabłka.

Więcej o restauracji dowiecie się ze strony mala-hiza.hr

Restauracja Mala Hiža
Restauracja Mala Hiža
Restauracja Mala Hiža
Međimurska gibanica - restauracja Mala Hiža

Termy Sveti Martin

Historia term Sveti Martin sięga 1911 roku kiedy brytyjsko-węgierska firma, poszukująca złóż ropy trafiła na źródło wysoko-zmineralizowanej wody termalnej.

Ośrodek składa się z kompleksu krytych basenów z wodą termalną, letniego parku wodnego, centrum odnowy biologicznej i restauracji. Na terenie term znajduje się niewielkie pole golfowe z (uwaga!) podgrzewaną murawą. Termy posiadają 320 miejsc noclegowych.

Nasza uwaga skupiła się na luksusowym centrum odnowy biologicznej, które prócz wykwalifikowanej kadry, dysponuje niezwykłymi urządzeniami, które odprężają ciało i duszę.

Termy Sveti Martin
Termy Sveti Martin
Termy Sveti Martin

Farma jeleni i muflonów

W miejscowości Železna Gora znajduje się farma jeleni i muflonów OPG Perhoč. Jelenie, muflony oraz dziki mają do dyspozycji 10 hektarów górzystego terenu na którym znajduje się las oraz rzeczka – raj dla dzików, tam ich szukajcie.

Farma jeleni i muflonów OPG Perhoč
Farma jeleni i muflonów OPG Perhoč

Wine House Hažić

W pobliżu farmy jeleni i muflonów znajdują się winnice państwa Hažić. Prócz niezwykle aromatycznej Graševiny, w gospodarstwie Hažićów produkowany jest również sok jabłkowy, który dostarczany jest do restauracji w całym regionie. Po tym poznawaliśmy dobre lokale, wspierające lokalnych producentów. Tatiana, właścicielka gospodarstwa jest niezwykle energiczną osobą, która znakomicie opowiada zarówno o historii miejsca jak i o produkowanych przez nich winach i sokach.

Więcej o OPG Hažić dowiecie się ze strony opg-hazic.com

REKLAMA

Wine House Hažić
Wine House Hažić
Wine House Hažić
Wine House Hažić

Widok na panoramę z wzgórza Mađerka

Jeśli zastanawiacie się czy warto udać się wieczorem na któreś z licznych wzgórz górnego Međimurja, podpowiadamy, warto! Nam, niestety widok popsuły chmury, które przesłoniły zachodzące słońce. Może Wam się uda! Poniżej widok z punktu widokowego Mađerka we wsi Robadje. W 2024 roku, na wzgórzu tym powstały organy wiatrowe.

Panorama na Sveti Martin na Muri
Panorama na Sveti Martin na Muri

Mlin na Muri

W najbardziej wysuniętym na północ punkcie Chorwacji, w pobliżu miejscowości Žabnik, na rzece Mura znajduje się pływający młyn. Obecny młyn jest repliką pływającego młyna z 1902 roku, który wcześniej znajdował się w tym miejscu

Przy młynie, w zabytkowym budynku, prócz świetnej restauracji mieści się muzeum etnograficzne „Dom Millera” w którym znajdziemy m.in. eksponaty, przedmioty należące do, żyjących na tych terenach młynarzy, a także …lewitujący chleb.

Miejsce to znajduje się ta trasie ścieżki dydaktycznej – „ścieżce Millera”, którą możemy pokonać rowerem, pieszo, a nawet kajakiem.

Więcej zdjęć znajdziecie w osobnym wpisie pt. „Pływający młyn na rzece Mura

Więcej o młynie przeczytacie na stronie visit.svetimartin.hr

Mlin na Muri
Mlin na Muri
Mlin na Muri
Mlin na Muri
Mlin na Muri
Mlin na Muri
Lewitujący chleb - Mlin na Muri

Rzeka Mura

W pobliżu pływającego młyna, mamy okazję poznać bliżej faunę i florę, towarzyszącą rzece Mura. Z dala od szumu wielkich miasta, sama natura! Mura stanowi zarówno granicę chorwacko-słoweńską jak i granicę chorwacko-węgierską. Uchodzi do Drawy koło wsi Legrad.

Rzeka Mura
Rzeka Mura
Rzeka Mura
Rzeka Mura
Rzeka Mura
Rzeka Mura

Rzeka Drawa

W przeciwieństwie do rzeki Mury, Drawa nie wygląda już tak naturalnie, majestatycznie, imponująco. Wszystko przez elektrownie wodne, które mocno zmieniły jej nurt na prosty, jak od linijki. Obecnie Drawa to miejsce wypoczynku dla lokalsów, którzy, podobno, w sezonie letnim, wypełniają jej brzeg do ostatniego miejsca.

Rzeka Drawa
Rzeka Drawa
W oddali widać elektrownie wodną na Drawie

Centrum dr Rudolfa Steinera

W miejscowości Donji Kraljevec znajduje się Centrum dr Rudolfa Steinera. Rudolf Steiner urodził się w Donjim Kraljevcu. Był mistykiem i filozofem, badaczem dzieł Goethego, twórcą antropozofii. Na początku XX wieku założył ruch duchowy, antropozofię, jako ezoteryczną filozofię wyrastającą z europejskiego transcendentalizmu i teozofii.

Instytut dr. Rudolfa Steinera został założony w celu organizacji wykładów, seminariów i warsztatów z zakresu prac dr Rudolfa Steinera. Jego wiedza, którą przekazywał podczas „wykładów o agrokulturze”, obecnie przekazywana jest  w centrum każdemu kto myśli o zrównoważonym rolnictwie, biodynamice w przyrodzie, szczególnie w rolnictwie.

REKLAMA

Główne przesłanie Steinera oparte jest na czterech, podstawowych elementach stanowiących filary wszechświata – ziemi, powietrzu, wodzie i ciepłu, które powinny znajdować się w stanie równowagi.

Więcej o centrum dowiecie się ze strony centar-rudolf-steiner.com

Centrum dr. Rudolfa Steinera w Donji Kraljevcu
Centrum dr. Rudolfa Steinera w Donji Kraljevcu
Centrum dr. Rudolfa Steinera w Donji Kraljevcu

Međimurski Dvori

Ostatnim punktem naszej trzydniowej wyprawy po Međimurju była wizyta w restauracji Međimurski Dvori, znajdującej się w miejscowości Lopatinec, 6 km od Čakovca. Restauracja znana jest w całym regionie z wyjątkowej atmosfery, znakomitej oferty gastronomicznej oraz wielu imprez organizowanych na jej terenie. Serwowane potrawy, przygotowane oczywiście z najlepszych lokalnych produktów.

Więcej o Međimurski Dvori dowiecie się ze strony medjimurski-dvori.hr

Međimurski Dvori
Međimurski Dvori
Međimurski Dvori

Wideo promujące górne Međimurje

Tradycyjna muzyka folkowa Međimurja

https://www.youtube.com/watch?v=vu1O6QBXBD8

Smok z Međimurje

Legenda o Pozoju, smoku żyjącym w Međimurju jest wiecznie żywa. Dacie wiarę, że jeszcze na początku XX wieku, ponad 90% mieszkańców wierzyło w Pozoja? Wierzono, że wielkie trzęsienie ziemi, które nawiedziło region to sprawka Pozoja. Każda część Međimurja ma swoją wersję legendy. Według niektórych Pozoj śpi pod Zamkiem Zrinskich w Čakovcu, inni twierdzą, że znajduje się w jednym z dołów w pobliżu miejscowości Donji Vidovac. Wszyscy zgadzają się w jednym – czas Pozoja jeszcze nie przeminął, kiedyś obudzi się i znów da o sobie znać.

Raj dla cyklistów

Međimurje to prawdziwy raj dla cyklistów! Pomiędzy rzekami Murą a Drawą znajdą wiele tras rowerowych, z których dwanaście jest w pełni przygotowana i „wyposażona” w stacje serwisowe, tablice informacyjne, a także lokale gastronomiczne i noclegi. Rowerzyści, do dyspozycji mają trasy łatwiejsze, biegnące po płaskim terenie dolnego Međimurja, oraz trudniejsze w górnej części regionu.

Więcej o trasach znajdziecie na stronie medimurje-bike.com

Ścieżki rowerowe w Međimurju

Međimurje na mapie

REKLAMA

Jeden komenrarz